Çakartaş'a Dair

Desenli yer karoları bir kalıp yardımı ve el emeğiyle üretilen bir üründür. Her ne kadar kalıp kullanılsa da çok büyük bir el emeği ve dikkat gerektiren desenli yer karosu üretimi ayrıca iyi bir ustalık da gerektirmektedir.

Desenli yer karolarının hammaddesi çimento olup hidrolik pres makinelerinde yapılmaktadır. Bu karolar el yapımı, dekoratif ve renkli karolardır ki genellikle yer için uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca seçeneğe göre duvarda da kullanılabilmektedir. Ülkemizde yaklaşık yüz yıllık bir birikimin ürünü olan desenli yer karoları artık klasik ve nostaljik bir dekorasyon malzemesi olmuştur.

19. yüzyıldan itibaren Güney Fransa'da başlayan desenli yer karosu üretimi daha sonra Avrupa kıtası ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de popüler hale gelmiştir. Yer karosu üretimi için hidrolik preslerin kullanılmaya başlanması ile birlikte bugün bildiğimiz tarzda üretim yapılmaktadır.

Türkiye'de de 20. yüzyılın başında yapılmaya başlanan desenli yer karoları eski konaklarda ve Osmanlı-Türk kültürünü yansıtan mimari yapılarda kullanılmıştır. Ayrıca pek çok tarihi Rum evinde de kullanılan desenli yer karoları 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren pek rağbet görmemiştir. Ancak, 2000'li yıllarla beraber tekrar kullanılmaya başlanan bu karolar, bugün nostaljik bir dekorasyon için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Günümüzde artık pek çok kafe, restoran, otel ve evde kullanılan desenli yer karoları mekanların dekorasyonu için tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Örneğin mekanın duvar veya eşyalarının renginde seçilen bir desenli karo mekan içinde tamamlayıcı bir vazife üstlenmektedir. Karo

Çakartaş olarak 1950 yılından itibaren desenli yer karosu üretmeye başladık. Uzun yıllar birikimlerimizi imalatta 4. kuşak olarak devem etmekle birlikte kaliteli desenli yer karolarını da ithal etmekteyiz. Stoğumuzda daima hazır ithal karolar bulunduğu gibi müşterilerimizin istekleri doğrultusunda istenen desen ve renkte de imalat yapmaktayız.

Çakartaş olarak müşterilerimizin öneri ve isteklerini de göz önünde bulundurarak 1950'den beri faaliyetlerimize devam etmekteyiz.