Desenli yer karoları 19. Yüzyıldan itibaren Fransa’da ortaya çıkmış dekoratif amaçlı bir üründür.  Karolar hem zeminde hem de duvarda kullanılabilen malzemelerdir.  Desenli karolar tek tek elde üretilir ve %100 el yapımıdır. Desenleri oluşturan kalıplar yardımıyla hidrolik preslerde basılır.  En önemli hammaddesi çimento olup mermer tozu ve kullanılan renkteki boyalar da hammaddeler arasında yer almaktadır.

Genellikle desenli yer karosu olarak adlandırılan bu karolar farklı isimlerle de anılmaktadır. Karomozaik, karoçini, çinikaro, Rum karosu, karosiman ve renkli karo olarak adlandırılan desenli yer karoları zemin ve duvar kaplamalarında kullanılmaktadır. Genel olarak desenli karo İstanbul’da üretilen bir üründür.

Ancak Çakartaş Karo sayesinde Türkiye ve Dünya’nın birçok noktasında kullanılmaktadır.

Desenli Karoların Kullanım Yöntemleri

Uygulama yapılacak yerdeki tüm diğer işlemler (sıva, boya, kartonpiyer) bittikten sonra harçla veya zemin düzgünse kalın tarak kullanarak fayans yapıştırıcısı ile döşeyiniz. Aksi halde yüzey kirlenebilir ve temizlenmesi zorlaşabilir. Diğer işlemler bitmeden uygulanması durumunda ise karoların üzerleri kapatılarak koruma altına alınması gerekir.

Döşeme bittikten 1 gün sonra yüzeyi sulayın ve ardından beyaz çimento veya fuga ile hazırladığınız şerbeti yüzeye yayınız. Şerbetin karolara yapışmaması için fazla bekletmeden şerbeti temizleyiniz.

5-6 Gün sonra karoları tekrar sulayınız.

Karoların üzerinde balmumu lekesi varsa en ince su zımparası veya bulaşık süngerinin sert tarafıyla temizleyebilirsiniz.

Renginin solmaması ve yüzeyinin soyulmaması için hiçbir kimyasal madde (çamaşır suyu, kezzap vs.) kullanmayınız. En uygun temizleme maddesi arap sabunudur.

Karoların Kirlenmesi Durumunda

Temizlemek için cila makinesi kullanabilirsiniz. Karolarımızı mermer silim makinesi ile temizlemeyiniz.

1. Cila makinesine fırçasını takıp arap sabunu ve suyla fırçalayınız.
2. Ped tutucuya siyah temizleme pedini takıp suyla tekrar temizleyiniz.
3. Karoları iyice kuruttuktan sonra beyaz cila pedini takınız. Sıvı mermer cilasını püskürterek veya bez yardımıyla karoların yüzeyine sürünüz. Beyaz ped ile karoları cilalayınız.